Išiass

Pēc sportošanas vai grīdas mazgāšanas laikā parādās asas sāpes muguras lejasdaļā tieši pa vidu sēžas muskulim un izstaro uz kāju.

Kas tas varētu būt?

Jostas daļā ir pieci skriemeļi, tālāk ir krustu kauls, ko veido pieci kopā saauguši mugurkaula skriemeļi, pašā krustu kaula galā ir astes kauls. Šo visu kopā sauc par mugurkaula lumbosakrālo daļu.
Nervu saknītes, kas iznāk no šo skriemeļu atverēm, inervē (saista ar centrālo nervu sistēmu) kāju un gūžas muskuļus, nodrošinot ceļgala atliekšanu, saliekšanu, kājas rotāciju un citas kustības, par kurām ikdienā nemaz nepiedomājam.

Kāpēc muguras problēmu dēļ cieš kājas?

Visbiežākais iemesls lumbosakrālai radikulopātijai (nervu saknīšu bojājumi/sāpes) ir nerva saknītes saspiedums diska protrūzijas, trūces vai spondilozes dēļ. Retāki, bet arī iespējami radikulopātijas gadījumi saistīti ar infekciju (piemēram, citomegalovīrusa, Borrelia burgdorferi vai Epšteina—Barras vīrusa infekciju), iekaisumu, jaunveidojumiem (metastāzēm, limfomu, epidurālu abscesu) un asinsvadu slimību (vaskulītu).

Klasiski sāpes no bojātās mugurkaula daļas ir izstarojošas sāpes. Mugurkaula skriemeļa kompresijas dēļ nerva saknītes zonā ir tūska, iekaisums un išēmija. Šie faktori vada sāpju impulsu tālāk pa muguras nerviem, tāpēc sāp ne tikai vieta, kurā ir iekaisums vai saspiedums, bet arī zemāk.

Klasiskie radikulopātijas simptomi

Izpausmes atkarīgas no tā, kurā nervu saknīšu līmenī ir bojājums. Visbiežāk bojājums tiek konstatēts jostas daļas piektā skriemeļa (L5) un krustu daļas pirmā skriemeļa (S1) līmenī.

L5 un S1 radikulopātija

Bieži izpaužas ar muguras lejasdaļas sāpēm, kas izstaro lejup pa kāju līdz pat pēdai. Var būt jušanas traucējumi, muskuļu spēka samazināšanās un atrofija, ko bieži vien pamana tikai ārsts, izmeklējot pacientu. [1]

Literatūra

  1. 1Hsu P.S. (2020) Acute lumbosacral radiculopathy: Pathophysiology, clinical features, and diagnosis, UpToDate database