Sāpes: kāpēc rodas, kādi veidi?

  Visbiežāk hroniskas var kļūt sāpes muguras lejasdaļā, locītavu sāpes, galvassāpes, migrēna un cervikalģija jeb sāpes kaklā.

  Kas raksturo sāpes, sāpju sajūtu?

  Starptautiskā Sāpju izpētes asociācija sāpes definējusi kā personisku cilvēka pieredzi, ko ietekmē dažādi bioloģiski, psiholoģiski un sociāli faktori. Sāpes un sāpju uztvere ir atšķirīgas parādības. Priekšstatu par sāpēm cilvēks apgūst līdz ar dzīves pieredzi jau kopš bērnības. Vienmēr jāņem vērā tas, kā konkrētais cilvēks jūt sāpes, jo tas ir individuāls process. Sāpes var ietekmēt gan sociālo, gan psiholoģisko cilvēka labklājību.

  Sāpju fizioloģija

  Tas ir sarežģīts process, kurā iesaistītas smadzenes, sāpju receptori ķermenī un pārvades ceļi, kas strādā kā transports no sāpju impulsa nosūtītāja pie saņēmēja, turklāt šis ceļš ir divvirzienu. Procesā iesaistīti gan dažādi neiroreceptori (piemēram, opioīdu receptori), gan jonu kanāli (kalcija, nātrija), gan neirotransmiteri (norepinefrīns, serotonīns).

  Sāpju klasifikācija

  Sāpes var iedalīt pēc tipiem: neiropātiskas sāpes, nociceptīvas sāpes un centralizētas sāpes. Cits sāpju iedalījums ir pēc to ilguma: akūtas sāpes ilgst ne vairāk par 4 nedēļām, subakūtu sāpju periods ir 4 – 12 nedēļas, bet sāpes, kas ilgst vairāk par 3 mēnešiem, ir hroniskas sāpes.

  Nociceptīvās sāpes

  Vislabākais piemērs, kā izprast nociceptīvas sāpes, ir sāpes pēc ķirurģiskas operācijas. Nociceptīvas sāpes mēs jūtam arī tad, kad ar nazi iegriežam pirkstā. Bojājums var būt gan mehānisks, gan iekaisīgs, ar infekciju vai išēmiju.

  Neiropātiskas sāpes

  Parasti nervu sistēmas bojājuma gadījumā novērojams funkcijas zudums, piemēram, nejutīgums vai tirpšana, ko pazīst tie, kam ir neiropātija. Neiropātisku sāpju gadījumā nerva funkcija ir pastiprinājusies, tāpēc cilvēks jūt sāpes.
  Iemesli var būt dažādi: sāpīga diabētiska neiropātija, postherpētiska neiralģija, nerva trauma, autoimūnas slimības, multiplā skleroze, trijzaru nerva neiralģija.

  Centrāla sensibilizācija

  Trauksmaina un traucēta sāpju uztvere ir nereti attīstās fibromialģijas, osteoartrīta, kairināto zarnu sindroma, intersticiāla cistīta vai hronisku iegurņa sāpju gadījumā.
  Centrāla sensibilizācija parasti nozīmīgi iesaistīta akūtu sāpju pārejā uz hroniskām. Tā var būt iemesls hiperalgēzijai un allodīnijai.

  Somatoformas sāpes

  Somatoformu traucējumu izraisītas sāpes ir tādas, kad dominē sūdzības par pastāvīgām, stiprām un mokošām sāpēm, kas nav izskaidrojamas tikai ar fizioloģisku procesu vai somatiskiem traucējumiem, tās rodas saistībā ar emocionālu konfliktu vai psihosociālām problēmām, kas ir pietiekami smagas, lai izsecinātu cēloņsakarību. Sāpju dēļ gan slimnieks, gan mediķi slimības ārstēšanai velta vairāk laika nekā parasti. [3]
  Ārsts ir izmeklējis pacientu no galvas līdz kājām, veicis dažādas analīzes, attēldiagnostikas izmeklējumus, konsultējies un nosūtījis uz konsultācijām pie citiem speciālistiem, bet nav atrasts organisks sāpju iemesls vai arī simptomu kopums nav izskaidrojams ne ar kādiem diagnostiskajiem kritērijiem.
  Somatoformas sāpes biežāk izjūt sievietes, cilvēki ar zemāku izglītības līmeni, sliktāku sociālekonomisko stāvokli, cilvēki, kam bērnībā bijusi hroniska slimība, cilvēki, kas bērnībā vai jaunībā piedzīvojuši seksuālu vai cita rakstura varmācību, hipohondriski pacienti, cilvēki ar psihiatrisku slimību fonā vai tie, kuru ģimenes loceklis sirgst ar hronisku slimību. [4]

  Kāpēc svarīgi risināt arī somatoformu sāpju problēmu?
  Somatoformu sāpju dēļ tiek veiktas nevajadzīgas manipulācijas, operācijas bez stingrām indikācijām, ļaunprātīgi tiek lietoti medikamenti un citas vielas, rodas problēmas ģimenē. [4]

  Zini terminus!

  • Allodīnija: sāpes no tādiem stimuliem, kas parasti sāpes neizraisa, piemēram, spalvas pieskāriens ādai.
  • Hiperalgēzija: pastiprināta sāpju sajūta no stimula, kas parasti tik spēcīgas sāpes neizraisa.
  • Nociceptīvas sāpes: sāpes, kas izpaužas no reāla vai draudoša audu bojājuma, kad netiek skarti nervaudi, bet aktivējas specifiski sāpju receptori (nociceptori).
  • Neiropātiskas sāpes: izraisa bojājums somatosensoriskajā nervu sistēmā.
  • Centrāla sensibilizācija: pastiprināta atbildreakcija uz nociceptoru stimuliem centrālajā nervu sistēmā.

  Literatūra

  1. Tauben D. (2020) Evaluation of chronic non-cancer pain in adults, UpToDate database
  2. Wheeler S.G. (2019) Evaluation of low back pain in adults, UpToDate database
  3. Aktuālā starptautiskā statistiskā slimību un veselības problēmu klasifikācija, 10.redakcija
  4. Levenson J.L. (2020) Somatic symptom disorder: Epidemiology and clinical presentation, UpToDate database

  Saistītie produkti:

  Decatylen™ Natural Spray aerosols 20 ml

  Aktīvā viela:

  Olfen 1% gels 100 g

  Aktīvā viela: Diclofenacum natricum.

  Troxevasin 300 mg cietās kapsulas N100

  Aktīvā viela: Troxerutinum.

  Aicinām konsultēties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu. Uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma.
  ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI