Ko darīt, ja sāp kakls? Tā kā akūts faringīts lielākoties ir vīrusu izraisīts un pāriet pats, galvenais ir atcerēties, ka antibiotiku lietošana neārstē no vīrusa infekcijas un ir jāpievēršas simptomu atvieglošanai.
Pretsāpju līdzekļi
Ja ir kakla sāpes palīdz pretsāpju, pretdrudža medikamenti. Pieaugušajiem aptieciņā lieti noderēs tādi līdzekļi kā paracetamols, ibuprofēns vai aspirīns. Interesanti, ka 200 – 400 mg ibuprofēna 2–4 stundās mazina līdz 80% kakla sāpju gadījumu, bet 1000 mg paracetamola trīs stundās kakla sāpes mazinās 50% gadījumu. Šādi rezultāti norāda tikai uz to, ka ārstēšanās līdzeklis jāizraugās individuāli, jo vienam tas der, bet citam varbūt nepalīdzēs.
Vienmēr rūpīgi jāievēro zāļu maksimālā dienas deva un jāzina savas blakusslimības. Aktīvas kuņģa čūlas vai nekontrolēta gastrīta gadījumā ibuprofēns vai aspirīns nebūs labākā izvēle, tāpat aknu slimību gadījumā nederēs paracetamols.
Lokāla terapija
Sūkājamās kakla tabletes, pastilas kaklam, pilieni kaklā, kakla aerosoli un kakla skalojamie līdzekļi var remdēt kakla sāpes. Tie iedarbosies ātrāk nekā pretsāpju līdzekļi tabletēs, jo aktīvās vielas uzreiz nokļūst uz sāpošās vietas.
Šo preparātu sastāvā var būt gan lokāli anestētiķi, līdzekļi ar pretvīrusu un antibakteriālu iedarbību, gan arī augu valsts līdzekļi.[1]
Literatūra
- Stead W. (2020) Symptomatic treatment of acute pharyngitis in adults, UpToDate database
Foto: Freepik.com