Mugurkauls un vecums

    Vai mugurkaulam ir derīguma termiņš?

    Jā, arī mugurkauls noveco, jo paralēli notiek divi viens no otra neatkarīgi procesi: samazinās kaulu blīvums un attīstās deģeneratīvas izmaiņas mugurkaulā.

    Izmaiņas starpskriemeļu diskos

    Starpskriemeļu diski ir stingrai želejai līdzīgs veidojums, kas strādā kā mugurkaula amortizators. Ūdens veido 88% no to sastāva, pārējais ir dažādi glikoproteīni, diskos nav ne asinsvadu, ne nervu. Novecošanās procesā diski zaudē gan ūdeni, gan glikoproteīnus, un tas, cik lielā mērā šīs pārmaiņas notiks un kā tās izmainīs ikdienas dzīvi, atkarīgs no katra cilvēka ģenētiskā materiāla. Sliktākajos gadījumos disks kļūst plakans, “izžūst”, diska apvalks kļūst trausls, veidojas diska protrūzijas, trūces un citi jaunveidojumi, piemēram, Šmorļa mezgliņi.

    Izmaiņas fasešu locītavās

    Šo locītavu pamatfunkcija ir asistēt brīžos, kad izlīdzinās mugurkaula slodze, palīdzēt stabilizēšanas, saliekšanās, atliekšanās kustībās un ierobežot mugurkaula rotāciju. Deģeneratīvie procesi locītavās padara mugurkaulu stīvāku, ne tik lokanu.

    Izmaiņas skriemeļos

    Mugurkaula skriemelim tiek lielākā daļa ikdienas slodzes. Tas ir ļoti izturīgs anatomisks veidojums, kura spēks slēpjas tā mikroarhitektonikā. No ārpuses tas ir stingrāks, blīvāks, bet, jo tuvāk centram, jo blīvums fizioloģiski samazinās. Kad skriemelis deģenerējas, šīs izmaiņas blīvumā vairs nav tik noteiktas un mainās skriemeļa spēja noturēt tam paredzēto svaru.
    Ļoti bieži mineralizāciju un kaulu blīvuma strauju samazināšanos iespaido osteoporoze.

    Literatūra

    1. Papadakis M, Sapkas G, Papadopoulos EC, Katonis P. Pathophysiology and biomechanics of the aging spine. Open Orthop J. 2011;5:335-342. doi:10.2174/1874325001105010335

    FOTO: Freepik.com