Kā pareizi turēt tālruni?
Jo zemāk liecam galvu, lai ielūkotos tālruņa ekrānā vai uzrakstītu ziņu, jo lielāku svaru uzveļam mugurkaulam. Angļu valodā šo fenomenu sauc “smartphone slouching” vai “slump” jeb sakumpusi mugura viedierīces dēļ. Varbūt bez tā var iztikt? Mobilais telefons un veselība nav nesavienojami jēdzieni.
Kā mobilo tālruni lietot pareizi?
- Tālruni turi acu līmenī. Kaut arī no malas tas varētu izskatīties kuriozi, tieši tāda ir ergonomiska galvas, kakla un plecu pozīcija. Turklāt tai ir vēl viens labums: no piepaceltās pozīcijas rokas nogurs, tāpēc tālruni gribēsi lietot tikai nepieciešamības, nevis liekas izklaides dēļ.
- Kad vēlies ieklīst interneta dzīlēs, guli uz grīdas. Ceļgalus saliec, pēdas piespied pie grīdas. Kad raksti tālrunī un sērfo internetā, aparātu turi acu līmenī.
- Izmanto balss ziņu funkciju! Lai ierunātu ziņu, kakls nav jāsaliec un galva var palikt normālā fizioloģiskā stāvoklī.
- Atbrīvojies no visa, kas novērš uzmanību: izdzēs spēlītes, paziņojumus, lietotnes, kuras neizmanto. Tas mazinās pavadīto laiku pie ekrāna, bet mugura teiks paldies. [1–3]
Literatūra
- Berry M., Cell Phone Ergonomics: How To Avoid The “Smart Phone Slump”
- Hansraj KK. Assessment of stresses in the cervical spine caused by posture and position of the head. Surg Technol Int. 2014 Nov;25:277-9. PMID: 25393825.
- Gecht-Silver M.R. (2019) Joint protection program for the neck, UpToDate database