Akūtas pēkšņas muguras sāpes pie pārslodzes (krika)

    Kāpēc rodas un kā palīdzēt?

    Gandrīz katram cilvēkam dzīves laikā kaut reizi ir sāpējusi mugura. Kādu iemeslu dēļ visbiežāk rodas sāpes mugurā un kā palīdzēt?

    Iemesli un riska faktori

    Daži no riska faktoriem un iemesliem muguras sāpēm ir smēķēšana, aptaukošanās, vecums, sieviešu dzimums, fiziski nogurdinošs darbs, pasīvs, sēdošs darbs, psiholoģiski smags un nomācošs darbs, neapmierinātība ar savu darbu un individuāli psiholoģiskie faktori.
    Lielākā daļa muguras sāpju epizožu, kuru dēļ mērojam ceļu pie ģimenes ārsta, ir nespecifiskas muguras sāpes. Tās ir sāpes, ko nav izsaucis specifisks muguras struktūru bojājums un kas pēc pāris nedēļām pāriet.

    Nopietnāki, taču retāki ir traumu gadījumi, radikulopātijas (mugurkaula nervu saknīšu nospieduma izraisītas sāpes), reimatoloģiskas slimības (osteoartrīts, ankilozējošs spondilīts, skolioze). [2]

    Ko darīt, ja sāp mugura?

    Vai drīkst sildīt muguru? Ja ir zināms, ka tās ir nespecifiskas akūtas muguras sāpes, tad jā, lietderīga būs lokāla sildīšana (mazinās savilkta muguras muskuļa spazmu), noderēs arī masāža (labsajūtai) vai akupunktūra (droša metode, maza iespējamība blakusparādībām).

    Akūtu sāpju periodā (nesen parādījušās sāpes) nav jādodas pie fizioterapeita, lai sāktu braši vingrot, jo vingrošanu ārsts rekomendēs tikai divos gadījumos: pirmkārt, ja uzskatīs, ka sāpes drošticami varētu pāriet hroniskā formā, un, otrkārt, profilaktiski (bet tikai pēc šīs sāpju epizodes!), lai sāpes netraucētu dzīvot nākotnē.

    No zālēm pirmā izvēle ir nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi kombinācijā ar kādu muskuļu relaksantu vai bez tā. Izvēloties pretsāpju līdzekli, vienmēr jāievēro maksimālās zāļu devas un kontrindikācijas. Lai precizētu, pajautā savam ģimenes ārstam vai farmaceitam. [1]

    Literatūra

    1. Knight C.L. (2020) Treatment of acute low back pain, UpToDate database
    2. Wheeler S.G. (2019) Evaluation of low back pain in adults, UpToDate database

    Saistītie produkti:

    Olfen 1% gels 100 g

    Aktīvā viela: Diclofenacum natricum.

    Olfen gels 23,2 mg/g, 50 g

    Aktīvā viela: Diclofenacum diethylaminum.

    Olfen 140 mg ārstnieciskais plāksteris N5

    Aktīvā viela: Diclofenacum natricum.

    Aicinām konsultēties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu. Uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma.
    ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI