Neropātija / diabētiskā neropātija

    Diabētiskā neiropātija

    Viena no biežākajām cukura diabēta komplikācijām ir neiropātija (perifērās un autonomās nervu sistēmas bojājums), kas rodas nekontrolēta cukura līmeņa dēļ un var būt gan pirmā tipa, gan otrā tipa cukura diabēta pacientam. [1]

    Kādi ir simptomi?

    Paaugstināta un nekontrolēta cukura līmeņa dēļ tiek bojātas kā raupjās, tā smalkās nervu šķiedras, tāpēc simptomi var atšķirties. Turklāt cukura diabēta izraisīta neiropātija sākas no kāju pirkstiem. Tikai tad, kad slimība progresējusi, simptomi parādās arī rokās.
    Ja bojātas smalkās nervu šķiedras, pēdās jūtamas dedzinošas, durošas vai elektrības sitienam līdzīgas sāpes. Raupjo nervu šķiedru bojājums izpaudīsies kā pēdu tirpšana, nejutīgums un līdzsvara trūkums. Raksturīgi, ka sāpes izteiktākas ir tieši naktīs.
    Ļoti nopietna diabētiskās neiropātijas komplikācija ir čūlu veidošanās. [2]

    Kā palīdzēt?

    Ļoti svarīga ir rūpīga glikēmijas kontrole, proti, cukura līmenim asinīs jābūt stabilam! Lai uzturētu labu glikozes līmeni asinīs, jāveic arī citas dzīvesveida pārmaiņas: svara korekcija, asinsspiediena kontrole, lipīdu līmeņa normalizēšana. Ik nedēļu 150 minūtes jāatvēl vidējas slodzes aerobam treniņam, kā arī diviem trim spēka treniņiem.

    Ļoti svarīga ir pēdu aprūpe, ko mājās veic patstāvīgi vai diabētiskās pēdas aprūpes kabinetos pie podologa. Lai mazinātu sāpes, kā pirmo izvēli ārsts izrakstīs antidepresantus un antikonvulsantus. Bieži vien terapijā izmanto dažādus palīglīdzekļus un nefarmakoloģiskas metodes. [3]

    Literatūra

    1. Feldman E.L. (2020) Epidemiology and classification of diabetic neuropathy, UpToDate database
    2. Feldman E.L. (2019) Screening for diabetic polyneuropathy, UpToDate database
    3. Feldman E.L. (2020) Management of diabetic neuropathy, UpToDate database