Polineiropātijas

Sabiedrībā un arī plašsaziņas līdzekļos bieži izmanto terminus “neiropātija”, “perifērā neiropātija”, “polineiropātija”, nereti piešķirot tiem vienādu nozīmi. Tomēr tie visai būtiski atšķiras.

Termins “neiropātija” ir ļoti plašs, jo ietver kā centrālās nervu sistēmas, tā perifērās nervu sistēmas funkciju traucējumus. Savukārt “polineiropātija” ir specifiskāks apzīmējums ģeneralizētam (organismā izplatītam), relatīvi homogēnam (viendabīgam) procesam ar daudzu perifēro, pārsvarā distālo (tālāk no ķermeņa centra) nervu bojājumu.

Izcelsme un iemesli

Polineiropātiju izraisītāju loks ir ļoti plašs, sākot ar cukura diabētu, alkohola pārmērīgu lietošanu un beidzot ar HIV infekciju. Ilgstoša ļaunprātīga alkohola lietošana, ķīmijterapija, darbs ar smagajiem metāliem nopietni bojā nervu šķiedras, daļa šo bojājumu ir neatgriezeniski. Nervus nesaudzē arī ilgstoša strādāšana vibrācijas apstākļos (remontstrādniekiem, traktoristiem) vai ļoti zemā gaisa temperatūrā.

Polineiropātiju simptomi

Polineiropātijas lielākoties izpaužas simetriski, abās ķermeņa pusēs. Raksturīgi distāli jušanas traucējumi, dedzinoša sajūta, vājums.
Biežākās ir cukura diabēta vai urēmijas izraisīta polineiropātija, kad pirmie simptomi parādās kājās: pēdas paliek nejutīgas, ir sāpīgi staigāt, traucēta normāla gaita, parādās nestabilitāte. Vēlāk, slimībai progresējot, parādās klasiskie cimdu un zeķu polineiropātijas simptomi, kad traucējumi izpaužas arī plaukstās.

Kā ārstē polineiropātiju?

Pamatā ārsts kombinēs divas metodes: pamatslimības ārstēšana (piemēram, nodrošinot labāku cukura diabēta kontroli) un simptomu mazināšana.

No medikamentiem polineiropātiju ārstēšanā visbiežāk izmanto antikonvulsantus vai tricikliskos antidepresantus, bet lietojamo līdzekļu klāstā ir arī nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, miorelaksanti un citas zāles.

Literatūra

  1. Rutkove S.B. (2020) Overview of polyneuropathy, UpToDate database
  2. Geller, Mauro & Oliveira, Lisa & Nigri, Rafael & Mezitis, Spyros & Ribeiro, Marcia & Fonseca, Adenilson & Guimaraes, Oscar & Kaufman, Renato & Wajnsztajn, Fernanda. (2017). B Vitamins for Neuropathy and Neuropathic Pain. Vitamins & Minerals. 06. 10.4172/2376-1318.1000161.