Rokas tirpst

Roku tirpšana nav vienīgā sajūta rokās, var just arī kņudēšanu, tādu kā skudriņu tekalēšanu, niezēšanu, jušanas traucējumus. Kāpēc tā notiek?

Nervu saknītes iziet no mugurkaula pa īpašām atverēm, sākot no otrā kakla skriemeļa (C2). Nervu šķiedras, virzoties pa savu anatomisko ceļu, atbild par kādas konkrētas ķermeņa daļas inervēšanu (saistīšanu ar centrālo nervu sistēmu). Traucējumi vai bojājums kādā no šiem anatomiskajiem līmeņiem var būt iemesls gan jušanas traucējumiem rokā/plaukstā, gan sāpēm, gan vājumam.
Tā kā roku tirpšana ir viens no simptomiem, kas raksturo parestēziju (patoloģiskas neesoša kairinājuma sajūtas), jānoskaidro, kāpēc rokā veidojas parestēzija. Iemesli var būt nerva mehāniska kompresija, trauma, metaboliski traucējumi, iekaisums, deģeneratīvi procesi. [1]

Nerva nospiedums

Roku tirpšana miegā, guļot, dienā – ar šādām sūdzībām jādodas pie ārsta. Visbiežākais no iemesliem ir tieši nerva nospiedums, kas saistīts, piemēram, ar ilgstošu rokas piespiedu pozīciju. Karpālā kanāla sindroma gadījumā plauksta īpaši izteikti tirpst, kad tā ir saliekta: nervs nospiežas, tam nepienāk nepieciešamās barības vielas, sākas audu atmiršanas process un rokā jūtama parestēzija.
Līdzīgi jūtamies, kad ilgstošāk paguļam vai krietnu brīdi nosēžam kādā neērtā pozā un nervs tiek mehāniski nospiests. Jebkurš rokas tirpšanas iemesls jānoskaidro vizītē pie ārsta. [1]

Literatūra

  1. Rutkove S.B. (2019) Overview of upper extremity peripheral nerve syndromes, UpToDate database