Kakla sāpes

August 28, 2012

Kas ir kakla iekaisums?

Kādi ir kakla iekaisuma simptomi?

Kas ir kakla sāpju izraisītāji?

Ko darīt, ja sāp kakls?

Kas jāzina par antibiotiskajiem līdzekļiem?

Zāles pret kakla sāpēm?

Dodieties/atgriezieties pie ārsta, ja:

 

Kas ir kakla iekaisums?

Kakla iekaisuma cēlonis parasti ir infekcijas, ko var izraisīt daudz dažādas baktērijas vai vīrusi. Kakla iekaisums var būt saistīts ar dažādām slimībām – sākot no vienkāršas apaukstēšanās, līdz infekciozai mononukleozei.

Uz augšu

Kādi ir kakla iekaisuma simptomi?

Kakla sāpes bieži ir saistītas ar vispārēju savārgumu un drudzi. Kakla iekaisuma simptomi parasti ir iesnas un klepus. Maziem bērniem kakla iekaisuma gadījumā var būt arī apetītes trūkums, siekalošanās, nemiers un paaugstināta ķermeņa temperatūra. Pusaudžiem un pieaugušajiem kakla iekaisumu gadījumā parasti novērojamas asas sāpes kaklā rijot, kā arī “kasīšanās”. Tomēr kakla iekaisuma simptomi mēdz izpausties arī katram individuāli. Ļoti raksturīga ir paaugstināta ķermeņa temperatūra un vājuma sajūta.

Uz augšu

Kas ir kakla sāpju izraisītāji?

Kakla iekaisumu var izraisīt daudzi faktori: vīrusi, baktērijas, sēnīšu infekcijas, kā arī ar atvilni saistītas slimības un sīkas mehāniskas traumas.

 • Visbiežākie kakla iekaisuma un tā izraisīto kakla sāpju cēloņi ir vīrusi – adenovīruss un rinovīruss (jo īpaši bērniem).
 • Smagāku kakla iekaisumu izraisa baktērijas – streptokoki un stafilokoki, radot paaugstinātu ķermeņa temperatūru un kakla sāpes.
 • Sāpošs kakls un sāpīgas mandeles var liecināt par citu infekcijas slimību, piemēram difteriju. Difterija ir ļoti bīstama slimība, kas parasti skar mandeles, un tai raksturīgs liels organisma vājums.
 • Arī sēnīšu infekcijas izraisa kakla iekaisumu. Tām raksturīgs balts mutes dobuma gļotādu aplikums. No šādām kakla infekcijām bieži cieš bērni un pieaugušie ar novājinātu imūno sistēmu.
 • Kuņģa – barības vada atvilnis, kam raksturīgs kuņģa skābes izraisīts kakla gļotādas kairinājums, var izraisīt durošas sāpes kaklā, kasīšanās un kairinājuma sajūtu.

Uz augšu

Ko darīt, ja sāp kakls?

Palīdziet organismam tikt galā ar kakla iekaisumu:

 • Liela ūdens daudzuma, kā arī kumelīšu tējas dzeršana mitrina rīkli, mazina dedzinošas sāpes kaklā un veicina dzīšanas procesu;
 • Pusaudžiem un pieaugušajiem kakls vismaz divas reizes dienā jāskalo ar glāzi silta ūdens vai tējas, kurā izšķīdināta tējkarote sāls.

 

Uz augšu

Kas jāzina par antibiotiskajiem līdzekļiem?

Lielākajai daļai cilvēku nav nepieciešams lietot antibiotikas pret kakla sāpēm, jo kakla iekaisuma izraisītāji bieži ir vīrusi, ko antibiotiskie līdzekļi neietekmē.

Tikai ģimenes ārsts var izlemt, vai nepieciešams lietot antibiotiskus līdzekļus. Dažas baktēriju izraisītas kakla slimības, ja tās neārstē, var izraisīt smagas komplikācijas.

Uz augšu

Zāles pret kakla sāpēm?

Nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu (piemēram, ibuprofēna vai paracetamola) lietošana ir efektīvs veids, kā remdēt kakla sāpes, turklāt šie līdzekļi var arī mazināt drudzi. Tomēr ne visas zāles pret kakla iekaisumu ir vienādi piemērotas bērniem, kuri ir jaunāki par 15 gadiem. Vienmēr izlasiet zāļu lietošanas instrukciju un, ja rodas jautājumi, konsultējieties ar savu ģimenes ārstu vai farmaceitu.

Sūkājamās tabletes ar pretiekaisuma, antibakteriālu un vietēji anestezējošu iedarbību ir piemērota palīdzība sāpošam kaklam.

Ir pieejami dažādi aerosoli kakla iekaisuma ārstēšanai.

Uz augšu

Dodieties/atgriezieties pie ārsta, ja:

 

  • Kakla iekaisuma iemesls varētu būt bakteriāla infekcija;
  • Jūs vai Jūsu bērns neatlabst pēc septiņām dienām;
  • Jums vai Jūsu bērnam ir sūdzības par ausu sāpēm;
  • Jums vai Jūsu bērnam ir sūdzības par kakla stīvumu, nevis tikai sāpēm rīklē;
  • Jūms vai Jūsu bērnam sāp kakls rijot ūdeni vai siekalas;
  • Jums vai Jūsu bērnam ir citas patoloģijas, kas ietekmē organisma spēju pašam sevi izārstēt, piemēram, diabēts vai imūnās sistēmas darbības traucējumi.

Lai saņemtu papildu informāciju un atbalstu, konsultējieties ar ģimenes ārstu, medicīnas māsu vai farmaceitu.

 

Pret kakla sāpēm – Decatylen™ un JOX

 

Uz augšu