Praktiski padomi atviļņa slimības ārstēšanā

July 20, 2012

Stipras un dedzinošas sāpes barības vada vai kuņģa apvidū ir bieži sastopamas un pazīstamas gandrīz katram. Sāpes galvenokārt parādās pēc ēšanas, miega laikā un stresa situācijās. Vispārējie sabiedrībā izplatītie jēdzieni „grēmas” un „kuņģa čūla” ir sāpju sindromi, kuru iemesli un ārstēšanas iespējas šajā sadaļā tiks izskaidroti daudz precīzāk.

Būtībā ar barības vadu un kuņģi saistītas sāpes bieži rodas pastiprinātas kuņģa skābes sekrēcijas dēļ. Vairumā gadījumu sāpes ir epizodiskas un, kā likums, nav bīstamas.

Tomēr, ja ar barības vadu un kuņģi saistītas sāpes kļūst regulāras un traucējošas, noteikti jādodas pie ārsta, lai veiktu sīkākus izmeklējumus.

Ar barības vadu un kuņģi saistītas sāpes var rasties nepareizu ikdienas paradumu dēļ (diēta, stress utt.). Šādos gadījumos sāpes ir viegli ārstējamas, izmainot dzīves veidu.

Tomēr pastāv arī iespēja, ka sāpes izraisījusi bakteriāla infekcija vai cits iekaisuma process. Ja tas ir tā, tad ārsts Jums nozīmēs piemērotu ārstēšanu un pareizās zāles sāpju remdēšanai.

Jebkurā gadījumā ar barības vadu un kuņģi saistītas sāpes jāuztver nopietni. Lai novērstu neatgriezenisku bojājumu, ārsts diagnosticēs Jūsu sāpju iemeslu un uzsāks piemēroto ārstēšanu.

Gremošanas trakts

Ar barības vadu un kuņģi saistītu sāpju attīstībā ir iesaistīti šādi gremošanas trakta orgāni:   

 1. Mēle
 2. Mute
 3. Rīkle
 4. Barības vads
 5. Kardijas daļa
 6. Gļotāda
 7. Kuņģis
 8. Tievās zarnas

Barības uzņemšanas laikā barības vads pārvieto barības putriņu uz kuņģi. Nokļūstot tur, tā sajaucas ar kuņģa sulu un citām vielām un tiek tālāk sagremota. Divpadsmitpirkstu zarnā – tievo zarnu sākumā – sākas barības vielu uzsūkšanās (rezorbcija). Agresīvā kuņģa skābe (sālsskābe!) ir centrālā gremošanas procesa sastāvdaļa. To ražo gļotāda, kas aizsargā un izklāj Jūsu kuņģa iekšpusi.

Tomēr kuņģa skābe ir arī galvenais ar barības vadu un kuņģi saistītu sāpju iemesls. Tā var kairināt barības vadu (grēmas) vai traumēt kuņģi vai divpadsmitpirkstu zarnu vietās, kur bojāta gļotāda (kuņģa un divpadsmitpirkstu čūla).

Ar skābi saistīti kuņģa darbības traucējumi

Kā minēts iepriekš, kuņģa skābe ir galvenais ar barības vadu un kuņģi saistītu sāpju iemesls. Tomēr sāpju iemesli un lokalizācija ir ļoti dažādi. Visbiežāk sāpes izraisa atviļņa problēmas un kuņģa čūlas. Šajā nodaļā aprakstītas šīs un retāk sastopamas barības vada un gremošanas sistēmas saslimšanas.

Atviļņa problēmas

Ikvienam ir zināma dedzināšanas sajūta kuņģī (grēmas), kas parādās laiku pa laikam. Pēc smagas maltītes ar lielu tauku saturu vai pēc pārmērīgas alkohola lietošanas, pēkšņi var parādīties grēmas. Šo sajūtu var pastiprināt atliekšanās vai atrašanās horizontālā stāvoklī. Grēmas izraisa kuņģa skābes atplūšana barības vadā. Tās izpaužas kā dedzinošas, augšupejošas sāpes aiz krūšu kaula.

Biežas grēmas var kļūt par slimību. Šādā gadījumā var runāt par gastroezofageālā atviļņa slimību (GEAS). Atviļņa problēmas ir sastopamas 3-4% cilvēku, un tās visbiežāk rodas nepareizas barības vada-kuņģa pārejas (kardijas) darbības dēļ.

Ar atvilni saistīti traucējumi rada problēmas ne tikai nepatīkamo sāpju dēļ, bet arī tādēļ, ka atkārtotā skābes nonākšana barības vadā bojā barības vada gļotādu (ezofagīts). Tas palielina risku, ka bojātie audi var pārvērsties par audzēja veida struktūru (Bareta barības vadu).

Jebkurā gadījumā, ja Jums atkārtoti parādās grēmas, ir vērts aprunāties ar savu ģimenes ārstu. Viņš noskaidros sāpju iemeslus un, ja nepieciešams, nosūtīs Jūs pie speciālista. Iespējams, ka sāpju iemesla noskaidrošanai jāizmanto tādas izmeklēšanas metodes kā gastroskopija (barības vada un kuņģa iekšienes apskate ar optisku instrumentu – endoskopu) un rentgenizmeklēšana.

Gala rezultātā Jūsu ārsts nozīmēs piemērotu diētu un pareizu ārstēšanu, lai grēmas vairs neietekmētu Jūsu dzīves kvalitāti. 

Kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas

Kuņģa un divpadsmitpirkstu čūlas (tālāk tekstā – kuņģa čūla) ir kuņģa un divpadsmitpirkstu izklājošā slāņa (gļotādas) bojājumi. Visbiežāk tie izpaužas kā stipras sāpes. Citi simptomi var būt dzelzs deficīts, apetītes trūkums, kuņģa asiņošana un vemšana.

Simptomus izraisa skābes izsaukts kuņģa nervu kairinājums. Kuņģa čūla ir salīdzinoši bieži sastopama un skar aptuveni 1 no 50 pieaugušajiem.

Kuņģa čūlas rašanos var izraisīt dažādi faktori.

Tiek uzskatīts, ka ir divi svarīgāki faktori:

 1. Baktērijas Helicobacter pylori izraisīta kuņģa infekcija (90% no kuņģa čūlas pacientiem).
 2. Regulāra pretiekaisuma-pretsāpju zāļu (piemēram, aspirīna) lietošana. Daudzi šīs grupas medikamenti var bojāt kuņģa gļotādu.

Ja ir aizdomas par kuņģa čūlu, Jūsu ārsts var izmantot dažādas diagnostikas metodes. Pēc rūpīgas izmeklēšanas viņš izlems, kādu ārstēšanu izmantot.

Parasti kuņģa čūlu ārstē ar īpašām zālēm ambulatori, t.i. nav nepieciešams gultas režīms.

Helicobacter pylori infekcijas gadījumā kuņģa čūlu parasti ārstē ar trīs zāļu kombināciju (divas dažādas antibiotikas un protonu sūkņa inhibitors – skatīt tabulu “Dažādu zāļu salīdzinājums…”). Kā likums, terapija dažu nedēļu laikā sasniedz veiksmīgu rezultātu.

Ja ir aizdomas, ka kuņģa čūlu ir izraisījuši pretsāpju-pretiekaisuma līdzekļi, tad ja iespējams, to lietošana jāpārtrauc. Šāda veida kuņģa čūlas ārstēšanai arī parasti ir nepieciešama protona sūkņa inhibitoru lietošana.

Jebkurā gadījumā stipru ar kuņģi saistītu sāpju gadījumā ir svarīgi doties pie sava ārsta. Mūsdienās vairums kuņģa čūlu ir ātri un efektīvi ārstējamas.

Citas sāpes izraisošas gremošanas trakta slimības

 • Gastrinoma / Zolindžera-Elisona sindroms

Gastrinoma ir audzēja veida hormonu sistēmas darbības traucējums. Tas izraisa pārmērīgu hormona gastrīna ražošanu kuņģī. Gastrīna pārprodukcija rada pārmērīgu kuņģa skābes sekrēciju. Pastāvīgi palielināts kuņģa skābes daudzums var novest pie kuņģa čūlu veidošanās, kuņģa asiņošanas, perforācijas, atviļņa problēmām, barības vada iekaisuma un caurejas.

Pirmās rindas ārstēšana ietver ķirurģisku audzēja izgriešanu. Tomēr reizēm veiksmīgi palīdz kuņģa skābes sekrēcijas kontrole ar protonu sūkņa inhibitoriem.

 • Gastrīts

Kuņģa gļotādas iekaisumu sauc par gastrītu. Gastrītam var būt daudzi iemesli un tādēļ šis nosaukums neatspoguļo konkrētu slimības cēloni. Bez jau minētās Helicobacter pylori izraisītās infekcijas un pretiekaisuma-pretsāpju līdzekļu lietošanas gastrītu var izsaukt arī alkohola, pretvēža zāļu lietošana un staru terapija. Turklāt šo stāvokli var izsaukt arī citas bakteriālas infekcijas (piem., tuberkuloze, sifiliss) vai tāda reta slimība kā Krona slimība.

Atkarībā no gastrīta iemesla Jūsu ārsts izvēlēsies pareizo terapiju.

 • Funkcionāla dispepsija

Funkcionālas dispepsijas sindroms ir stāvoklis, ko grūti diagnosticēt. Pēc definīcijas klasiskiem simptomiem, piemēram, uzpūstam vēderam, pilnuma sajūtai, pārāk ātrai sāta sajūtai, apetītes trūkumam, sliktai dūšai un vemšanai, kā arī sāpēm vēdera augšdaļā jābūt ilgāk par četrām nedēļām.

Slimības iemesli nav īsti skaidri. Tiek uzskatīts, ka slimību var veicināt individuāla atsevišķu pārtikas produktu nepanesība, H. pylori infekcija, kuņģa čūla, ierobežotas peristaltikas (zarnu darbības), iekšējo orgānu jutīguma izmaiņas un emocionāli faktori. Saskaņā ar pašreizējām zināšanām peristaltikas teorija un palielināts iekšējo orgānu jutīgums tiek uzskatīti par svarīgākajiem slimību izraisošajiem faktoriem.

Terapeitiskās pieejas ir vērstas uz diētas paradumu uzlabošanu un dzīvesveida izmaiņām (sporta, profesijas, brīvā laika pavadīšanas, nikotīna, alkohola lietošanas korekcijām).

 Iespējams, ka ārsts uzskatīs par nepieciešamu arī ārstēšanu ar zālēm. Vispirms viņš, iespējams, nozīmēs medikamentus, kas uzlabo peristaltiku (prokinētiķus). Otrkārt, viņš var apsvērt kuņģa skābes nomākšanu, izmantojot protonu sūkņa inhibitorus.

Ar skābi saistītas sāpes kuņģī: Nemedikamentozā ārstēšana

 

Kuņģa skābes izraisītu sāpju gadījumā Jūsu stāvokli var uzlabot vairāki vienkārši līdzekļi.

 • Diēta

Kontrolējiet savus ēšanas paradumus. Neēdiet smagu pārtiku ar lielu tauku saturu un samaziniet savu šokolādes un kafijas patēriņu. Pārliecinieties, vai Jūsu uzturā ir daudz augļu, dārzeņu un pilngraudu produktu, un dzeriet pietiekoši daudz ūdens.

 • Smēķēšana un alkohols

Ir zināms, ka nikotīns un alkohols negatīvi ietekmē kuņģa skābes sekrēciju. Tādēļ atmetiet smēķēšanu un lietojiet alkoholu tikai īpašos gadījumos.

 • Fiziska slodze

Fiziska slodze, īpaši svaigā gaisā, ne vien sniedz labu fizisko pašsajūtu, bet arī pozitīvi ietekmē Jūsu gremošanas traktu un “izvēdina” Jūsu prātu.

 • Stress

Izvairieties no visa veida stresa darbā un personīgajā dzīvē. Darbu plānošana palīdz paveikt visus pienākumus laicīgi, bez lieliem uztraukumiem. Ieplānojiet arī pārtraukumus un laiku atpūtai. Izbaudiet gan aktīvo, gan neaktīvo laiku. Regulāri pārbaudiet, vai Jūsu plāns un stresa kontrole darbojas veiksmīgi.

Ar skābi saistītas sāpes kuņģī: medikamentozā ārstēšana

Ja Jums ir ar skābi saistītas sāpes kuņģi, Jūsu ārstēšanai ir pieejamas trīs galvenās zāļu klases. Tālāk īsumā aprakstītas šīs trīs klases.

 • Antacīdi

Antacīdi ir bufervielas, kas darbojas pret kuņģa skābi, to neitralizējot. Tos izmanto vieglu sūdzību, piemēram, grēmu, kas rodas laiku pa laikam, ārstēšanai. Tie iedarbojas diezgan ātri (dažās minūtēs), bet neārstē pamata problēmu – pārmērīgu skābes produkciju. Šie līdzekļi neārstē kuņģa čūlu vai organiskus ar atvilni saistītus traucējumus.

Parasti antacīdus panes labi. Retos gadījumos tie var mijiedarboties ar citiem medikamentiem (piem., antibiotikām). Turklāt antacīdi var radīt sarežģījumus pacientiem ar traucētu nieru darbību.

 • H2 receptoru antagonisti (H2RA)

H2RA ir vielas, kas atgriezeniski saista histamīna receptorus kuņģī un netieši nomāc kuņģa skābes sintēzi – galvenokārt naktī. Šāda saistīšana neļauj histamīnam (svarīgai bioloģiskai saziņas vielai) piekļūt tā receptoriem. Histamīna blokāde nomāc sarežģītu šūnu kaskādi, kā rezultātā nenotiek protonu sekrēcija, kas nepieciešama kuņģa skābes ražošanai. H2RA lieto atviļņa problēmu, kuņģa čūlu un gastrinomu ārstēšanā.

H2RA iedarbojas salīdzinoši ātri: 2-3 stundu laikā. Šīs klases vielu aktīvais darbības periods ilgst dažas stundas. Kuņģa skābes produkcija maltītes laikā tiek nomākta par aptuveni 50%.

Parasti H2RA panes labi. Neskatoties uz to, reizēm var rasties tādas blakusparādības kā galvassāpes, reibonis, nogurums, caureja, aizcietējumi un slikta dūša. Turklāt H2RA var mijiedarboties ar citiem medikamentiem.

Protonu sūkņa inhibitori (PSI)

PSI pieder trešajai un vismūsdienīgākajai vielu klasei, ko izmanto ar kuņģa skābi saistītu traucēju ārstēšanai. Mūsdienās PSI – savas pārliecinošās efektivitātes dēļ – ir atviļņa problēmu un kuņģa čūlu terapijas standarts.

Definīcija

PSI ir zāles, kas tieši, specifiski un pastāvīgi nomāc kuņģa skābes sintēzi.

PSI pieder benzimīdazola atvasinājumu grupai.

Bieži tiek izmantotas šādas vielas:

 • omeprazols;
 • esomeprazols;
 • lansoprazols;
 • pantoprazols;
 • rabeprazols (nav pieejams Latvijā)

Lai gan šīs vielas pieder vienai un tai pašai ķīmiskai grupai, tām ir dažādas farmakoloģiskās īpašības.

 

Lietošana

PSI izmanto dažādu gremošanas trakta saslimšanu ārstēšanā, lai mazinātu patoloģisku  kuņģa skābes sekrēciju:

 • ar atvilni saistīti traucējumi;
 • kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas;
 • gastrīts (kuņģa gļotādas iekaisums);
 • „kuņģa aizsardzībai”, lietojot pretiekaisuma-pretsāpju zāles.

PSI lietošanas laikā tiek ierobežota gan pamata, gan stimulētā kuņģa skābes produkcija. „Pamata” produkcija attiecas uz līdzsvarotu, normālu skābes sekrēciju. Ēšanas laikā nepieciešams vairāk kuņģa skābes, t.i. skābes produkcija ir „stimulēta”.

Lietošanas veids

PSI tabletes vai kapsulas lieto perorāli, parasti vienu reizi dienā. Tievajās zarnās PSI uzsūcas asinsritē. Ar asinīm vielas sasniedz parietālās šūnas (šūnas, kas ražo kuņģa skābi) kuņģa gļotādā. Tur PSI neatgriezeniski piesaistās un uz visiem laikiem inaktivē protonu sūkni (molekulu, kas kuņģī sūknē protonus). Tā kā kuņģa gļotādas šūnas ļoti strauji atjaunojas, ir nepieciešams lietot PSI ilgstoši.

Efektivitāte

Atkarībā no problēmas PSI ārstēšanas cikls parasti ilgst 2-4 nedēļas. Parasti šis laiks arī nepieciešamas, lai izveseļotos.

PSI iedarbojas ātri un strādā apmēram 24 stundas. Ir zināms, ka šīs zāles pirmo 24 stundu laikā samazina kuņģa skābes sekrēciju par 70-80%. PSI samazina kuņģa skābes produkciju gan pa dienu, gan naktī.

Panesamība

Tāpat kā citas zāles, arī PSI var izraisīt blakusparādības, kaut arī ne visiem tās izpaužas. Par to kā rīkoties zālu blakusparādību gadījumā, Jūs uzzināsiet zāļu lietošanas instrukcijā.

 

Visbiežāk sastopamās blakusparādības ir:

 • caureja, sāpes kuņģī, pilnuma sajūta, aizcietējumi;
 • galvas reibonis;
 • galvassāpes.

 

Mijiedarbība ar citiem medikamentiem

PSI var ietekmēt citu zāļu, kuras Jūs lietojat paralēli, darbību.

 

Ja Jums ir kādi īpaši jautājumi par PSI terapiju, lūdzu, aprunājieties ar savu ārstu. Viņš dos padomu un izvēlēsies Jums piemērotu ārstēšanu.

Ārstēšanas iespējas

Dažādu zāļu, kas iedarbojas uz kuņģa skābes produkciju, salīdzinājums

  

 

Kad vērsties pie ārsta?

Ja Jums ir kāda no tālāk minētajām vēdera problēmām, Jums jādodas pie sava ārsta – pat ja Jums ir tikai aizdomas.

 • Biežas grēmas
 • Neskaidras sāpes kuņģī
 • Vemšana ar asinīm
 • Melni izkārnījumi (asinis izkārnījumos)
 • Atkārtota vemšana
 • Nedabiska pilnuma sajūta
 • Nepamatots apetītes trūkums
 • Svara zudums bez iemesla

Ārsts noteikti noskaidros Jūsu saslimšanas iemeslu un nozīmēs Jums pareizo ārstēšanu.

Kā nonākt pie piemērtotas ārstēšanas?

Jūsu ārstam jāveic rūpīga izmeklēšana, lai izlemtu, kura ārstēšana ir vispiemērotākā Jūsu kuņģa slimības gadījumā.

Ja Jums ir kādi jautājumi par zāļu devu, iespējamu ārstēšanas pārtraukšanu utt., jautājiet savam ārstam.

Kad meklējiet palīdzību, labāk uzdot savam ārstam par daudz jautājumu, nevis par maz. Tā Jūs labāk izpratīsiet savu slimību un ārstēšanu.

Kopsavilkums

Grēmas un sāpes kuņģī ir ļoti sāpīgas problēmas. Vairumā gadījumu galvenais iemesls ir agresīvā kuņģa skābe. Ja sāpīgie simptomi rodas bieži, iespējams, ka Jums ir nopietna slimība (piem., kuņģa čūla).

Jūsu rīcībā ir dažādas zāļu klases – kopā ar dzīvesveida pārmaiņām – sāpju kuņģī un kuņģa skābes izraisītu traucējumu ārstēšanai.

Antacīdi palīdz ārstēt vieglas ar kuņģa skābi saistītas problēmas, kas rodas laiku pa laikam. Smagāku ar kuņģa skābi saistītu traucējumu gadījumā var lietot H2 receptoru antagonistus. Tomēr mūsdienās H2 receptoru antagonistus gandrīz pilnībā ir aizstājuši protonu sūkņa inhibitori. Tie ir efektīvi un labi panesami kuņģa skābes produkcijas inhibitori.

Lai Jūsu sāpes kuņģī varētu pareizi diagnosticēt un ārstēt, Jums nepieciešams apmeklēt savu ārstu.