Ģinekoloģijas sāpes

August 27, 2012

Sāpīgas menstruācijas

Hroniskas iegurņa sāpes

Endometrioze

Iegurņa iekaisuma slimība

Akūtas iegurņa sāpes

Olvadu slimības – ektopiska grūtniecība

Olnīcas cista

Akūts salpingīts

Akūtu sāpju iegurņa rajonā profilakse

Diagnostika un ārstēšana akūtu iegurņa rajona sāpju gadījumā

 


Sāpīgas menstruācijas

Kas ir sāpīgas menstruācijas?

Sāpīgas menstruācijas saistās ar krampjveida sāpēm vēdera lejas daļā. Sieviete sajūt asas sāpes, kas var parādīties un pazust, vai arī pastāvīgas, trulas sāpes. Sāpīgas menstruācijas ir apmēram 50% sievietēm.

Sāpīgu menstruāciju cēloņi

Hormons – prostaglandīns, kas izstrādājas dzemdē, tiek uzskatīts par sāpīgu menstruāciju cēloni. Šis hormons izraisa dzemdes kontrakcijas, un sievietēm, kurām ir stipras menstruālās sāpes ir vairāk prostagladīna nekā sievietēm, kurām menstruācijas ir nesāpīgas vai tikai nedaudz sāpīgas.

Sāpīgu menstruāciju simptomi

Sieviete menstruāciju laikā sajūt menstruālos krampjus vēdera lejas daļā un iegurņa apvidū. Menstruālie krampji nav tas pats, kas diskomforts pirmsmenstruālā sindroma gadījumā, kaut gan tie parasti seko viens otram. Dažas sievietes cieš gan no pirmsmenstruālā sindroma, gan no menstruālajiem krampjiem.

Menstruālie krampji var būt vāji, kā arī ļoti spēcīgi. Vājie menstruālie krampji var būt gandrīz nepamanāmi un īsu laika periodu – dažreiz to jūt kā nelielu smaguma sajūta vēdera lejas daļā. Spēcīgi menstruālie krampji var traucēt sievietes ikdienas aktivitātēm pat vairākas dienas.

Sāpes var sākties dažas dienas pirms vai tikai menstruāciju sākumā. Tās norimstas, kad menstruālā asiņošanas sāk samazināties. Kaut gan menstruāciju laikā sajust sāpes ir normāli, tas nav nekas neparasts. Pārmērīgas menstruāciju sāpes apzīmē ar medicīnisku terminu dismenoreja.

Dismenoreja, krampji vai sāpīgas menstruācijas izpaužas kā asas, neregulāras vai trulas sāpes, parasti iegurnī vai vēdera lejas daļā menstruāciju laikā.

Ir divi dismenorejas veidi:

 

 • Pirmajā gadījumā to novēro veselām sievietēm, kam sāpes nav saistītas ar dzemdes vai citu iegurņa orgānu saslimšanām.
 • Otrajā gadījumā tās ir menstruālās sāpes, kuru pamatā ir dzemdes vai ārpusdzemdes patoloģijas.

 

Uz augšu


Hroniskas iegurņa sāpes

Kas ir hroniskas iegurņa sāpes?

Hroniskas iegurņa sāpes, kas ilgst vairāk kā sešus mēnešus, ir attiecināmas uz jebkurām sāpēm iegurņa rajonā, apvidū zem nabas un starp gurniem. Vidēji katra sestā sieviete cieš no hroniskām iegurņa sāpēm.

Uz augšu

 

Hronisku iegurņa sāpju izraisītāji:

Endometrioze

Kas ir endometrioze?

Endometrioze ir patoloģija, kuras gadījumā endometrija audi, kas parasti atrodas tikai dzemdes iekšpusē – veidojas ārpus dzemdes.

Simptomi:

Galvenais simptoms, kas saistīts ar endometriozi, ir sāpes vēdera lejas daļā vai iegurņa apvidū. Sāpes parasti var mainīties menstruālā cikla laikā.

Dažām sievietēm ar izteiktu endometriozinav nekādu simptomu. Citas, ar minimālām izmaiņām sūdzas par spēcīgām sāpēm. Vairākām sievietēm ar endometriozi simptomi parādās tikai pēc dažiem gadiem. Šādām sievietēm dzimumsakari mēdz būt sāpīgi pirms un pēc menstruācijām.

Endometriozes simptomi ietver (bet ar to neaprobežojas):


 • Sāpīgus menstruālos krampjus; ar laiku sāpes var palikt stiprākas (progresējošās sāpes).
 • Hroniskas sāpes (parasti muguras apakšējās daļas un iegurņa, kā arī vēdera sāpes)
 • Sāpīgs dzimumakts
 • Sāpīgas zarnu kustības vai sāpīga urinācija
 • Smagas menstruācijas
 • Nelabums un vemšana
 • Pirmsmenstruālie vai starpmenstruālie plankumi (asiņošana starp mēnešreizēm)

 

Ārstēšana:

Ārstēšana ir atkarīga no simptomiem, turpmākajiem grūtniecības plāniem un vecuma, kā arī no endometriozes izplatības.

Zāles izmanto, lai apslāpētu olnīcu aktivitāti un tādejādi palēninātu nepareizu endometrija audu veidošanos, un samazinātu asiņošanu un sāpes. Tomēr zāles nenovērš endometriozi.  

Bieži patoloģiskos endometrija audus var operēt laparoskopiski, ja ir zināma diagnoze. Tomēr, ja endometrioze ir plaša, tad ir nepieciešama nopietna ķirurģiska iejaukšanās ar griezumu vēdera sienā (vēdera ķirurģija).

 

Uz augšu

 

Iegurņa iekaisuma slimība

Kas ir iegurņa iekaisuma slimība

Tas ir stāvoklis, kuram nav precīzas defenīcijas un tas var ietvert infekciju vienā vai visās turpmāk minētajās anatomiskajās struktūrās: endometrijs,  olvads, miometrijs,  dzemdes ārējais apvalks, plašas muskuļu saites (parametrīts) un iegurņa vēderplēve. Olnīcās vai olvados var veidoties arī abscesi.

Iegurņa iekaisuma slimības cēloņi:

Iegurņa iekaisuma slimību parasti novēro seksuāli aktīvām sievietēm. Retāk tā skar meitenes, pirms menstruāciju sākšanās, sievietes grūtniecības laikā vai menopauzē. Parasti iegurņa iekaisuma slimības cēlonis ir baktērijas, kas izraisa seksuāli transmisīvās slimības: gonorejas (Neisseria gonorrhoeae) vai hlamidiozes infekciju izraisinātāji.

Simptomi:

Iegurņa iekaisuma slimība mēdz cikliski izraisīt simptomus menstruāciju beigās vai arī dienu pēc tām. Vairākām sievietēm pirmie simptomi ir – nedaudz paaugstināta temperatūra, nelielas, mērenas sāpes vēderā, neregulāra vagināla asiņošana un vagināli izdalījumi ar nepatīkamu smaku. Ja infekcija izplatās, sāpes vēdera apakšdaļā var palikt spēcīgākas, un tām var pievienoties nelabums un vemšana. Vēlāk drudzis var pastiprināties un izdalījumi var palikt dzeltenzaļi. Hlamīdiju ierosinātā infekcija nerada izdalījumus un citus pamanāmus simptomus.

Profilakse:

Iegurņa iekaisuma slimībasprofilakse ir ļoti svarīga sievietes veselībai un auglībai. Ja sievietei ir dzimumsakari ar vienu partneri, tad risks saslimt ar to ir ļoti zems, ja vien otrai personai nav kāda no seksuāli transmisīvām slimībām.

Kontracepcijas līdzekļu (piemēram, prezervatīvu) izmatošana var novērst iegurņa iekaisuma slimību.

Ārstēšana:

Līdz ko parādās sūdzības, jāapmeklē ginekologs. Ja noteikta iegurņa iekaisuma slimības diagnoze, pēc iespējas ātrāk, jāsāk lietot ārsta nozīmētās antibiotikas. Lielākā daļa sieviešu ārstējas mājas apstākļos, tomēr hospitalizēšana dažkārt ir nepieciešama tad, ja simptomi ir ļoti spēcīgi un 48 stundu laikā nav nekādu uzlabojumu.

Uz augšu

 

Akūtas iegurņa sāpes

Kas ir akūtas iegurņa sāpes?

Akūtas iegurņa sāpes ir spēcīgas sāpes, kurām nepieciešama medicīniska palīdzība, un tās attiecas uz iegurņa apvidu zem nabas un starp gurniem.

Uz augšu

 

Akūtu iegurņa sāpju izraisītāji:

Olvadu slimības – ektopiska grūtniecība

Ektopiska jeb ārpusdzemdes grūtniecība ir tad, kad apaugļota olšūna implantē sevi ārpus dzemdes, piemēram, olnīcā, vēdera dobumā, dzemdes kakliņā, starp olvadu un dzemdi, bet biežāk tas notiek olvados. Grūtniecība var attīstīties gan dzemdē, gan olvadā vienlaicīgi (heterotopiska grūtniecība), kas ir novērojams vienai no 10 000 grūtniecībām.

Ir vairāki faktori, kas var palielināt ektopisku grūtniecību risku. Jebkas, kas var mainīt olvadu funkcijas, var ietekmēt turpmākās grūtniecības. Olvadi nav kā tukšas caurules, tiem iekšpusē ir sīki matiņi, kas kustās viļņveida kustībām, lai aizvadītu olšūnu tuvāk dzemdei. Ja kanāli ir bloķēti vai iekšējais slānis bojāts, tad ir iespējama ektopiska grūtniecība.

Simptomi katrai sievietei var būt dažādi, un ir atkarīgi no tā, kā ir progresējusi ektopiskā grūtniecība, un kad tā tiek pārtraukta.Lai novērstu olvada plīsumu, ektopiskā grūtniecība ir jādiagnosticē un jāsāk ārstēt pēc iespējas ātrāk. Olvada plīsums dažkārt nerada izteiktas klīniskas pazīmes un traucējumus, kas ļauj to noteikt. Ektopisku grūtniecību ne vienmēr var atklāt ar mājas grūtniecības testiem, un ja jums ir aizdomas, negaidiet pozitīvu grūtniecības testu, lai sazinātos ar ginekologu.

Zvaniet savam ginekologam nekavējoties, ja jums ir kādi no turpmāk minētajiem simptomiem:

 

 • Sāpes un diskomforts vēdera apakšdaļā un iegurnī. Pēkšņas, spēcīgas un pastāvīgas sāpes, kas sākumā var būt arī vājākas. Sāpēm var pievienoties arī nelabums un vemšana.
 • Vaginālie plakumi un asiņošana. Ja neesat paliecināta, ka esat stāvoklī, jums šie izdalījumi varētu šķist kā vieglas mēnešreizes, kuru laikā asinis mēdz būt sarkanas vai brūnganas, regulāras vai neregulāras, smagas vai vieglas.
 • Sāpes var pastiprināties kādu fizisku aktivitāšu laikā, vēdera pastiprinātu kustību laikā, vai ātri izelpojot.
 • Ja olvads ir bojāts, jums varētu būt šoka pazīmes, piemēram, vārgums, paātrināts pulss, bāla, vēsa un mitra āda, reibonis vai ģībonis. Tādos gadījumos nekavējoties izsauciet ātro palīdzību.

 

Uz augšu


Olnīcas cista

Ja jums ir olnīcas cista, Jūs varat novērot turpmāk minētos simptomus un pazīmes:


 • Neregulāras menstruācijas
 • Sāpes iegurnī – pastāvīgas vai neregulāras trulas sāpes, kas izstarojas no muguras aizmugurējās daļas un augšstilbiem.
 • Sāpes iegurņa rajonā neilgi pirms mēnešreižu sākuma vai pirms beigām
 • Sāpes iegurņa rajonā dzimumkontaktu laikā
 • Nelabums, vemšana vai pastiprināta krūšu jūtība – līdzīgas sajūtas, kā novēro grūtniecības laikā.
 • Smaguma sajūta vēderā
 • Spiediens uz taisno zarnu un urīnpūsli – grūtības pilnīgi iztukšot to.

 

Pazīmes un simptomi, kas liecina par to, ka jums nepieciešana medicīniska palīdzība:

 

 • Negaidītas, spēcīgas sāpes vēderā vai iegurnī
 • Sāpes kopā ar drudzi vai vemšanu


Olnīcas cistas plīsums

Olnīcas cista ir maisiņveida struktūra, pildīta ar šķidrumu. Olnīcas cistas plīsuma gadījumā novēro akūtas, spēcīgas sāpes vēdera lejas daļā.

Uz augšu

 

Akūts salpingīts

Akūts salpingīts ir olvadu infekcija un iekaisums. Vairumā klīnisko gadījumu, termins akūts salpingīts un iegurņa iekaisuma slimība tiek lietoti kā sinonīmi, lai apzīmētu sieviešu iekšējo dzimumorgānu akūtu infekciju.

Vairākumā akūta salpingīta gadījumos procesam ir divas stadijas. Pirmā ir vaginālā vai dzemdes kakliņa infekcija, otrā – kad infekcija izplatījusies augstāk ģenitālijās. Iekaisuma iespējamību palielina ķirurģiskas procedūras, piemēram, endometrija biopsija, abrāzija un histeroskopija, kas lauž dzemdes kakliņa aizsargbarjeru. Arī pārmaiņas vaginālajā mikrovidē, kas rodas no ilgstošas ārstēšanās ar antibiotikām, ovulācijas, menstruācijām vai seksuāli transmisīvajām slimībām, var izjaukt endogenās floras līdzsvaru, izraisot parasti nekaitīgu mikroorganismu patoloģisku vairošanos augšējā ģenitāliju traktā.

Akūta salpingītaizplatītākie simptomi ir līdzīgi iegurņa iekaisuma slimības simptomiem:

 

 • Vaginālie izdalījumi ar izmainītu krāsu un nepatīkamu smaku;
 • Vietējas vai vispārējas sāpes vēderā;
 • Drudzis (ne vienmēr ir):
 • Var būt īslaicīgs un pastāvīgs;
 • No zemas temperatūras līdz augstai.


Ja sāpes vēderā kļūst spēcīgas un parādās kāds no pārējiem simptomiem, tad ieteicams apmeklēt ārstu.

Uz augšu

 

Akūtu sāpju iegurņa rajonā profilakse

Profilakse

Slimības, kas izraisa akūtas sāpes iegurņa rajonā, var novērst, regulāri apmeklējot ginekologu un veicot regulārus izmeklējumus. Ir daži ieteikumi, kas var palīdzēt novērst un laicīgi diagnosticēt olnīcas cistu un salpingītu (iegurņa iekaisuma slimību).

Olnīcas cista

Nav iespējams pilnīgi izārstēt olnīcu cistas. Tomēr, jūs varat samazināt iespējamību, ka tā atkal sāks veidoties un palielināsies.

Pievērsiet uzmanību savam ikmēneša ciklam un izmaiņām tajā, ieskaitot simptomus, kas var parādīties menstruāciju laikā, un kas nav tipiski, un īpaši, ja tie ir atkārtojušies vairākas reizes. Konsultējieties ar ārstu par problēmām, kas saistītas ar menstruācijām.

1. Olnīcas; 2. Urīnpūslis; 3. Urīnizvadkanāls; 4. Maksts; 5. Dzemde; 6. Taisnā zarna                   

Salpingīts (Iegurņa iekaisuma slimība)

Salpingīts ir saistīts ar dažām infekcijām, ko sieviete var piedzīvot, un ko pat nevar novērst. Ir trīs profilakses veidi, ko var izmantot, lai vispārīgi novērstu sāpes iegurņa rajonā un uzlabotu ginekoloģisko veselību.

Pirmais profilakses veids ir izsargāšanās no seksuāli transmisīvajām slimībām un to izraisītajām infekcijām. Nodarboties ar drošu seksu – tas ir labākais veids, kā novērst iegurņa sāpes.

 

 • Izmantojot prezervatīvu, ļoti efektīvi var novērst mikroorganismu (salpingīta izraisītāju) iegūšanu un izplatību. Kontracepcijas metodes, piemēram, gumijas uzmava samazina augšējo ģenitālā trakta infekciju risku.
 • Izvairieties no augsta riska seksa partneriem un samaziniet seksa partneru skaitu.
 • Ģenitāliju apmazgāšana un iešana dušā pēc dzimumsakariem ir ieteicama seksuāli transmisīvo slimību profilaksei un izplatībai.
 • Turpmāk minētās ginekoloģiskās procedūras un profilaktiskās antibiotikas var izmantot pacienti ar augstu salpingīta risku.


Otrais profilakses veids ir apakšējā ģenitālā trakta infekciju profilakse, jo šīs infekcijas var izplatīties tālāk augšējā traktā:

 

 • Tā kā lielai daļai inficētām sievietēm un viņu partneriem nav simptomu, kas liecinātu par infekciju, visiem ir ieteicama kontroles pārbaude uz Hlamīdijas vai Gonorejas infekcijām.
 • Savlaicīga apakšējā trakta infekciju diagnostika var novērst salipingītu.


Trešais profilakses veids ir vispārēja ģenitālā trakta infekciju izraisītāju novēršana un pacientu apmācība, salpingīta simptomu laicīga ārstēšana.

Uz augšu


Diagnostika un ārstēšana akūtu iegurņa rajona sāpju gadījumā

Iegurņa sāpēm jāpieiet kompleksi, lai izslēgtu akūtas vēdera dobuma slimības, piemēram, apendicītu.

Ektopisku grūtniecību parasti atklāj grūtniecības sestajā vai septītajā nedēļā, jo simptomi sāk parādīties  ceturtajā nedēļā. Dažos gadījumos, kad simptomus nenovēro, ārpusdzemdes grūtniecība tiek atklāta ar ultraskaņu pirmajos trīs mēnešos.

Olnīcu cistas, pēc ārsta nozīmējuma parasti tiek atklātas ultraskaņas izmeklējumā. Tā var uzzināt, vai olnīcā ir cistas un vai nav radies cistas plīsums. Ja ir radies plīsums, tad iegurņa dobumā aiz dzemdes būs sakrājies šķidrums. Ja nav radies plīsums, tad cista izskatīsies kā liels, melns  aplis ultrasonogrāfa ekrānā.

Ja cista ir lielāka par 5-6 cm, un jums ir ļoti spēcīgas sāpes, ir jāapsver laparaskopiska cistas operācija. Ja ir izveidojies plīsums, bet sāpes ir nelielas, tiek doti pretsāpju medikamenti un tie nogaidīts, lai konstatētu tālāko attīstību. Dažreiz orālās kontracepcijas līdzekļus izmanto, lai samazinātu olnīcu cistas un to vairošanās iespējas. Cistas ir izplatīta problēma, un to var izārstēt ar ginekoloģiskām ārstēšanas metodēm.

 
 


Uz augšu