Biežāk sastopamās gremošanas trakta problēmas

July 10, 2012

Internists Dr. Aleksejs Derovs
Rīgas Stradiņa universitātes P.Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca

 

Sūdzības un jautājumi, ar kuriem pacienti visbiežāk griežas pie ārsta saistībā ar gremošanas trakta problēmām, ir dedzinoša sajūta aiz krūšu kaula (biežākais cēlonis – gastroezofageālais atvilnis (GERS) jeb refluksa slimība) un sāpes vēdera augšdaļā (biežākais cēlonis GERS vai čūlas slimības).

Šādu simptomu gadījumos pacientam parasti veicama gastroskopija, izvērtējot gļotādas stāvokli barības vadā un kuņģī. Balstoties uz šiem izmeklējumiem, gastroenterologs nozīmē konkrētajam pacientam visefektīvāko ārstēšanas plānu.

Katrs pacients un saslimšanas gadījums vienmēr ir individuāls. Arī aiz šķietami nenozīmīgas sūdzības var slēpties nopietna problēma. Tāpēc jebkuru ar veselību saistītu sūdzību gadījumā ieteicams apmeklēt speciālistu.

Vēl bieži sastopama problēma pacientiem ir pārmērīga gāzu veidošanās (vēdera uzpūšanās) un spiediena/pilnuma sajūta vēderā pēc ēšanas (biežāk funkcionālie augšēja gremošanas trakta motorikas traucējumi, aizkuņģa dziedzera funkcijas traucējumi, malabsorbcija).

Izmeklējumu taktika minēto sūdzību gadījumā ietver asins analīžu veikšanu, lai izvērtētu aknu un aizkuņģa dziedzera funkciju, kā arī ultrasonogrāfiju vēdera dobuma orgāniem. Arī šajā gadījumā gastroenterologs būs tas, kurš nozīmēs visefektīvāko ārstēšanas plānu konkrētam pacientam.

 

Uz augšu