Ivo Dambergs

Drukāt Drukāt | Jautā ārstam
April 26, 2013

Labdien,
man 46 gadi, esmu sportisks (gandrīz vienmēr esmu bijis). Izskatos un jūtos jaunāks nekā esmu – biju. Pārsvarā riteņbraukšana, reizēm arī skrienu vai braucu ar skrtuļslidām.
Jāsaka, ka arī smēķēju no 22 gadu vecuma – vidēji 10 cigaretes dienā. Man to kaut kā bija izdevies savienot.
Katru dienu nobraucu ar velosipēdu (sporta-ātri) 32 km uz darbu un atpakaļ. Agrāk braucu 50 km dienā – 3 gadus.
Kopš 2011 gada vasaras, kad vasaras laikā noķēru saaukstēšanās vīrusu kurš ieperināja trulas sāpes krūšu kurvim tieši pa vidu nedaudz virs saulītes. Pamazām sāku samazināt cigarešu daudzumu dienā līdz divām. Nekādas ietekmes uz elpošanas sistēmu tas neatstāja – joprojām varēju ātri braukt ar velo vai ko citu. Tikai sāpes pamazām pastiprinājās vai palika biežākas. Vispār viņas bija neregulāras.
Ģimenes ārsta nozīmētās zāles šajā laika posmā:
-Amoxiciline/Clavulānskābe Sandoz (tabletes 500/125)
-Codeinefosfat (20mg)
-Doxycycline Accord (100mg dispers tablets)
-Pulmicort 400
-Flixotide Discus
-Seretide Discus
Ārsts mēģināja atrast astmas vai COPD (HOPS) pazīmes, bet iztrūka galveno simptomu. Tomēr zāles lietoju kaut gan viņas visas nepalīdzēja.
RTG tika veiks 2012 gada vasarā un arī šā gada februārī – absolūti nekas netika atklāts. Tikai veikts arī plaušu veiktspējas tests – pūšana – pilnīgi veselas plaušas. Nav un nekad nav bijis ilgstošs klepus, krēpas vai aizdusa. Temperatūra – patstāvīga, nē.
Esmu pilnīgi pārtraucis smēķēt ar 2012. gada 1 oktobri.
Jāatzīmē, ka esmu sācis sliktāk gulēt – nu jau vairs tikai 5 stundas diennaktī.
Mēs ar ārstu esam sapratuši ka šis viss ir bijis “garām”.
Jāatzīmē, ka dzīvoju Nīderlandē un ģimenes ārsta institūts darbojas tieši kā Latvijā.
Bet man paliek sliktāk. Es viņas pat īsti par sāpēm nesauktu – kad esmu zem slodzes, tad elpvads ir šaurākā vieta un tur es jūtu problēmu. Bet tas nav elpas trūkums – tā vienkārši ir vieta kur notiek intensīva gaisa plūsma un ir sajūta, ka elpvada sieniņas “pārkarst” un tad sākas tāda kā dedzināšana. Pēc fiziskās lodzes it kā viss atslābst un it kā vairs nav arī to trulo sāpju, bet sākas viss nākošajā dienā.

Pēdējos 3 mēnešus klāt nākusi arī barības vada jūtība – ja dzeru karstu dzērienu (tēja, kafija) tad barības vads reaģē. Pēc ēšanas parādās dedzinoša sajūta kaklā.
Uz doto brīdi ar velo braucu tikai 2 reizes nedēļā, mierīgi un tikai siltā laikā. Pārtraucu intensīvo braukšanu pakāpeniski lai ķermenis adaptētos.

Kāds būtu jūsu ieteikums – kādu diagnostikas metodi lietot (datortomogrāfiju, u.t.t.)?

Paldies par atbildi jau iepriekš.

 

Labdien, Ivo!

Jūsu minēto sūdzību gadījumā ir jāveic augšējā endoskopija, lai izslēgtu barības vada un kuņģa saslimšanu, jo sūdzības par kurām runājat ir ļoti tipiskas, piemēram, gastrīta vai gastroezofageālā refluksa slimības gadījumā. 

Atbildi sagatavoja dr. Gita Vīnerte